O vpisu v srednje šole, na višje strokovne šole in na fakultete

V petek in soboto bodo po vsej Sloveniji potekali informativni dnevi, roki za oddajo vlog za vpis na srednje, višje šole in na fakulteto se namreč približujejo. A kako naj šolarji pridejo do pravih podatkov o želeni šoli, saj bodo informativni dnevi potekali na daljavo? Kako bo z vpisi, katerih datumov mladi ne smejo zamuditi, kakšni so pogoji za dijake z različnimi odločbami? In predvsem, na podlagi česa naj se mladi odločijo, kje bodo nadaljevali svoje šolanje? Odgovarjala bo psihologinja Ajda Erjavec iz Društva šolskih svetovalnih delavcev Slovenije, ki dela v svetovalni službi Gimnazije Vič.

Roki za oddajo vlog za vpis na srednje, višje šole in na fakulteto pa se približujejo. 2. april je zadnji dan za vpis na srednje šole, prihodnji teden pa bo že mogoče oddati prijavo za vpis na višje strokovne šole, in sicer do 18. marca, do 19. marca pa tudi na fakultete in visokošolske zavode. Letos sicer osnovno šolo zaključuje skoraj 19.200 devetošolcev, zanje je na različnih stopnjah srednješolskega izobraževanja na voljo več kot 24 tisoč mest, poklicno maturo bo opravljalo 9 tisoč dijakov, splošno pa malo manj kot 7 tisoč maturantov. Za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe je v šolskem letu 2021/22 predvidenih 18.520 mest, na višjih strokovnih šolah pa skoraj 12 tisoč mest.